FORBO FLOORING SYSTEMS - NOWOŚCI:
Ta sekcja ArchIdea przedstawia wybrany projekt, w którym bohaterem jest podłoga. Pokazuje, w jaki sposób systemy podłogowe Forbo mogą uzupełnić projekt budynku.
Kolory, które zapadają w pamięć
DZIĘKI ODWAŻNEMU UŻYCIU KOLORÓW I DODANIU KOŁA, CENTRUM SPOŁECZNOŚCI DLA SZTUKI I MUZYKI OMIJA ROZUM I SIĘGA DO GŁĘBSZYCH WARSTW EMOCJI.
Gruppo Fon Architetti musiało zmierzyć się z prawie niemożliwym zadaniem: nie było praktycznie żadnego budżetu na renowację i rozbudowę Citta dell'Arte e della Musica. Co więcej, budynek musiał wyróżniać się jako miejsce znaczące dla lokalnej społeczności północnowłoskiego miasta Udine. Architektom pomogły darowizny większości materiałów budowlanych - wielokolorowe kawałki szkła na zewnętrzny emblemat, mozaika z małych płytek w toaletach, panele akustyczne i zasłony w salach lekcyjnych oraz piękne okrągłe lampy, by wymienić tylko kilka. Często udawali się do producentów i mogli swobodnie chodzić po fabryce, aby zobaczyć, czy jest coś, co im się podoba, na przykład nadwyżka partii lub resztki tkaniny. Inne materiały były tanie. Sami architekci początkowo nie otrzymywali wynagrodzenia, a dopiero po ukończeniu projektu byli wynagradzani, choć skromnie.
Zadanie stworzenia czegoś wyjątkowego bez posiadania środków na ten cel jest powracającym tematem w historii instytucji kulturalnych non-profit. Prawie sto lat temu, w 1930 roku, Citta dell'Arte e della Musica została założona przez Luigiego Bona, który wierzył, że gospodarka skorzysta na rozwoju kulturalnym mieszkańców miasta i że region może rozwijać się gospodarczo tylko wtedy, gdy
ludzie zdobywali umiejętności w dziedzinie sztuki. Została zbudowana przez wolontariuszy, w weekendy, ponieważ nawet wtedy było mało pieniędzy.
Był tam teatr, sala muzyczna i szkoła rysunku technicznego, bez wątpienia z myślą o budowie, która miała nastąpić w następnych latach, po upragnionym ożywieniu gospodarczym. Kiedy w latach 60. szkoła techniczna została zastąpiona szkołą muzyczną, cały budynek był wykorzystywany na potrzeby muzyki i teatru. Kilka lat później jego część musiała zostać odbudowana po poważnym trzęsieniu ziemi. Ponieważ nie było edukacji muzycznej dla bardzo małych dzieci, w 2017 roku postanowiono otworzyć tam przedszkole. Edukacja, inspirowana alternatywną pedagogiką Reggio Children, koncentruje się na rozwoju muzycznym i artystycznym.

KOSMOS
Gruppo Fon Architetti zrealizowała zarówno szkołę muzyczną, jak i przedszkole, a jedynie sala muzyczna pozostała w niezmienionej formie. W niedalekiej przyszłości obok sali powstanie jednak sześcienna przestrzeń do prób, również zaprojektowana przez firmę architektoniczną z Wenecji. Ta dodatkowa przestrzeń do prób jest ważna częściowo dlatego, że znani muzycy, którzy koncertują we Włoszech, lubią próbować lub występować właśnie tam, w Citta della Musica, częściowo z sympatii dla tego, co osiągnęła tam społeczność Udinese, a częściowo po to, by po raz ostatni zagrać zaprogramowaną muzykę w pięknej sali.
W przedszkolu architekci usunęli korytarze i zamienili małe pokoje w kilka dużych sal lekcyjnych. Zapewnili również obfity dopływ światła dziennego od strony południowej, dzięki czemu sale lekcyjne są nie tylko duże, ale także jasne i wesołe. W całym budynku zastosowano Marmoleum ze względu na jego właściwości akustyczne, trwałość i higienę. Wybrano delikatne, spokojne kolory, z wyjątkiem jaskrawopomarańczowej klatki schodowej, która zapewnia dostęp do biur.
Uderzające w renowacji i rozbudowie jest to, jak firmie architektonicznej udało się wzbogacić oryginalną architekturę budynku. Jako korektę prostych linii i prostokątnych przestrzeni, Gruppo Fon Architetti wprowadziło okrąg. Linia prosta, która jest zwykle najważniejsza w architekturze, nie występuje w naturze. Wystarczy spojrzeć na krajobraz Laguny Weneckiej, który stanowi ważną inspirację dla firmy: wszystkie kapryśne krzywe i rozgałęzienia. Dlatego architekci uznali, że sensowne jest dodanie krzywej: okrąg został ułożony na planie przedszkola, który również częściowo wystaje na zewnątrz, zarówno z przodu, jak i z tyłu, gdzie znajduje się plac zabaw, zaprojektowany jak ogród. Wewnątrz, okrąg ten jest odzwierciedlony we wzorze na podłodze z marmoleum. Ideą dużego okręgu i wielu mniejszych okręgów na placu zabaw jest układ planetarny ze słońcem w jego centrum, a raczej miejsce, w którym się znajdujesz. W zabawny, dyskretny sposób okrąg ten daje dzieciom wrażenie ich pozycji w przestrzeni, która je otacza i w której są niejako zrzucone: kosmos.




PRAWA PÓŁKULA
To, co przyciąga wzrok jeszcze bardziej niż okrąg, to żywe kolory zastosowane przez Gruppo Fon Architetti w celu wzbogacenia oryginalnej architektury chronionej przez jej uznany status. Kolory te powtarzają się wszędzie i za każdym razem ożywiają budynek w zaskakujący sposób.
Weźmy na przykład kolorowe górne okna w korytarzu wzdłuż sal muzycznych: ponieważ nasza uwaga jest nieodparcie przyciągana do okien i kolorowych odbić na ścianie naprzeciwko, samo przejście obok ma w sobie coś świątecznego. Jesteśmy w innym, lekkim nastroju, a przejście korytarzem staje się nagle czymś więcej niż tylko pragmatycznym przejściem z jednego miejsca do drugiego. Podobną reakcję wywołuje kafelkowy stół na ścianie toalety; daje nam chwilowy wizualny impuls, który pomaga nam kontynuować lekcję muzyki z nową determinacją. Wachlarz kolorów można również znaleźć w oznakowaniu i grafice skali muzycznej wskazującej różne sale lekcyjne. Ponieważ w użyciu kolorów nie widać jednoznacznego systemu, rozsądek przestaje działać. Architekci celowo wprowadzają to zamieszanie.
Daje to wolną rękę prawej półkuli mózgowej, która utrzymuje nasz emocjonalny związek ze światem. To, że użycie koloru według Gruppo Fon Architetti jest idealnym sposobem wpływania na podświadomy umysł, jest również widoczne w Citta dell' Arte e della Musica. Kolory toalet dla maluchów z kafelkami w żywych odcieniach błękitu i zieleni oraz niskim oknem, celowo przywołują skojarzenia z kolorami weneckiej laguny i delikatną zielenią pobliskich rzek. Tutaj świadomość dzieci jest także wspierana przez to, co jest wokół nich, przez charakterystyczne naturalne otoczenie. Architekci poszli jeszcze dalej z przyciągającymi wzrok ekranami blokującymi bezpośrednie światło słoneczne, zainstalowanymi wokół dużych okien po południowej stronie części przedszkolnej. Ciepłe, intensywne kolory są inspirowane kultową książką z lat 60-tych, Nauki Don Juana autorstwa Carlosa Castanedy. W książce tej szaman Don Juan mówi o kolorach, których nie widać, chociaż tam są, o kolorach naszej wewnętrznej istoty. W tych tonach można odnaleźć harmonię, więc wybierając kolory dla ekranów, architekci przyjęli je jako punkt wyjścia. Są one jeszcze bogatsze niż inne kolory w budynku, jeśli to możliwe, i można sobie wyobrazić, że zapadną głęboko w pamięć dzieci.
O tym również spekuluje Gruppo Fon Architetti: kiedy dzieci dorosną, ponownie zainspirują się tymi kolorami, gdy przypomną sobie swoje wczesne lata.
ARCHITEKT: GRUPPO FON ARCHITETTI
Zdjęcia: Archivio Documentale FON
Dbając o szczegóły i przywiązując dużą wagę do jakości, Gruppo Fon Architetti wzbogaca wnętrza o odmiany linoleum, takie jak Marmoleum Concrete i Surestep Decibel. Dzięki produktom Forbo przekształcili swój projekt w atrakcyjne wizualnie i dotykowe rozwiązanie podłogowe. Ich intuicja nie tylko dodaje subtelnych wariacji kolorystycznych do otoczenia, ale także wprowadza uspokajający spokój, który ożywia wnętrze. Wybór produktów wykracza poza estetykę, uznając znaczenie akustyki. Dlatego też wybrano wykładzinę Surestep Decibel, aby znacząco poprawić akustykę. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, udało im się zwiększyć wartość tych obszarów i stworzyć przestrzenie, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także przywołują spokój.
Aby uzyskać informacje na temat szerokiej gamy produktów Forbo Flooring, odwiedź stronę www.forbo-flooring.com