FORBO FLOORING SYSTEMS - NOWOŚCI
W tej części ArchIdea przedstawiany jest wybrany projekt, w którym bohaterem jest podłoga. Pokazujemy, w jaki sposób systemy podłogowe Forbo mogą uzupełniać projekt budynku.
Wszystko pomyślane jako zrównoważony rozwój, obieg zamknięty i ekologia
INTELIGENTNA FASADA, ZIELONE PŁUCA I MATERIAŁY POCHODZĄCE Z RECYKLINGU: AERES UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES W ALMERE JEST W PEŁNI ZAANGAŻOWANY W TWORZENIE CZYSTEGO, ZDROWEGO I PRZYJAZNEGO ŚRODOWISKA DO NAUKI.
Architektura budynku Aeres University of Applied Sciences w Almere jest zupełnie nowa. Coraz bardziej pokazuje, jak budynki będą wyglądać w przyszłości, więc rozsądnie byłoby nazwać je „ekofuturystycznymi”. Elementy, które natychmiast przyciągają wzrok, to fasada z panelami słonecznymi, fasada i nawis pokryte roślinami oraz baldachim paneli słonecznych unoszący się nad tarasem na dachu. Co najmniej równie ważne dla tej orientacji na przyszłość są jednak techniki stosowane obecnie w budynku w zakresie zrównoważonego rozwoju, obiegu zamkniętego i ekologii. Zostały one zintegrowane z procesem, w którym architekci Gert Jan Samsom i Wilco Scheffer z holenderskiej firmy BDG Architecten zdołali połączyć wszystkie te techniki w harmonijną i przestrzennie funkcjonalną całość. Budynek można rozumieć jako maszynę, która tworzy zielone, zdrowe i stymulujące środowisko do nauki. Bardziej niż estetyka, najważniejszymi cechami projektu są minimalizacja wpływu na środowisko, optymalizacja klimatu wewnętrznego i alternatywne formy edukacji zalecane przez uniwersytet.
Cechy te leżą u podstaw pilnej potrzeby wszystkich zaangażowanych stron, aby podejść do architektury w zupełnie inny sposób niż zwykle. Przy odrobinie wyobraźni można sobie nawet wyobrazić, że budynek mógłby służyć jako całkowicie samowystarczalna, produkująca żywność i tlen baza do kolonizacji odległej planety. Tą odległą planetą mogłaby być nasza własna planeta, planeta Ziemia, ponieważ również tutaj budynki powinny być tak autarkiczne, jak to tylko możliwe, przy minimalnym zużyciu surowców i emisji CO2, jeśli nie chcemy wpaść w jeszcze większe kłopoty. Edukacja i badania na uczelni koncentrują się na żywności, przyrodzie i zieleni miejskiej, innymi słowy na utrzymaniu miast w dobrym stanie i zdrowiu. Tematyka światowej wystawy ogrodniczej Floriade World Horticultural Expo doskonale współgra z wydarzeniem „Growing Green Cities” [Rozwijanie zielonych miast], które odbyło się w Almere w 2022 roku.

Nowy budynek edukacyjny znajduje się na dawnym terenie Floriade, gdzie znajdowało się arboretum. Połączenie z tym arboretum było jednym z punktów wyjścia dla projektu, ponieważ wystawa i uczelnia miały ten sam temat. Pozwalając arboretum rozciągnąć się na dach i sadząc tam drzewa, można było maksymalnie wykorzystać skromną działkę przeznaczoną pod budowę. W rezultacie stosunkowo wysoki budynek edukacyjny mógł mieć o jedną kondygnację mniej - nie sześć, lecz pięć. W dużej mierze pokryta roślinami fasada wychodzi na arboretum, tworząc jego pionową kontynuację. Dzięki drzewom i dziesiątkom rodzimych gatunków roślin, ogród na dachu z kolei połączył się z zarośniętą fasadą. To połączenie arboretum, fasady i dachu przyniosło również korzyści owadom i ptakom. W ten sposób stworzono dla nich jedno ekologiczne kontinuum.
To przenikanie się architektury i roślinności idzie znacznie dalej, wnikając głęboko w budynek. Na zewnątrz i wewnątrz architektura i roślinność łączą się, ponieważ zieleń fasady rozprzestrzenia się do wnętrza. Od parteru do tarasu na dachu biegnie szlak donic, skrzynek i ścian ozdobionych roślinami półtropikalnymi i tropikalnymi. Trasa na niższych piętrach, z szerokimi schodami, ma zapewnioną całą potrzebną przestrzeń. W ten sposób budynek otwiera się od wewnątrz, łącząc piętra. Gdziekolwiek jesteś, zawsze jesteś w kontakcie z innymi poziomami, dzięki czemu budynek można postrzegać jako całość: przestrzeń, w której istnieje społeczność, w szczególności społeczność akademicka. Połączenie jest widoczne już na zewnątrz. Sala wykładowa, pomieszczenia laboratoryjne na parterze i wejście za szkłem odsłaniają to, co dzieje się wewnątrz.
ZDJĘCIA: HENNIE RAAYMAKERS
ZDJĘCIA: HENNIE RAAYMAKERS
Budynek z roślinami, które zachęcają do wchodzenia coraz wyżej, jak w naturalnym krajobrazie płaskowyżu – od razu czujesz się mile widziany, nawet jeśli przyszedłeś tylko popatrzeć. Kiedy nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, sala wykładowa jest również częścią tej zielonej trasy, co jest innowacją, która sprawia, że przestrzeń ma wiele zastosowań. Takie zróżnicowane, a tym samym efektywne wykorzystanie przestrzeni powtarza się w całym budynku. Korytarze i sale lekcyjne o klasycznym układzie, tradycyjnie standardowy element instytucji edukacyjnych, nie są już tutaj spotykane. Wciąż istnieją sale lekcyjne, ale ich układ jest nietypowy. W college'ach nauczanie również często przybiera inną formę niż w klasie. Tutaj nauczyciel jest bardziej trenerem w procesie uczenia się, a studenci pracują niezależnie, razem lub samodzielnie, w grupach projektowych lub online. Właśnie z myślą o nauczaniu zorientowanym na aktywność, w „zielonych płucach” znajdują się udogodnienia, takie jak szerokie klatki schodowe, stacje robocze i nisze do nauki, każda z różnymi meblami dostosowanymi do różnych zastosowań.
Zakres, w jakim budynek został zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju, obiegu zamkniętym i ekologii, pokazuje „inteligentna fasada”. Od strony południowo-wschodniej fasada pokryta jest roślinami. Podlewanie odbywa się w oparciu o dane i z wykorzystaniem systemów sterowanych przez Internet, w dużej mierze wodą deszczową gromadzoną w zbiornikach pod budynkiem i na dachu. Ponieważ budynek zajmuje tylko niewielką powierzchnię, na dachu nie można było zainstalować wystarczającej liczby ogniw słonecznych, aby wygenerować wystarczającą ilość energii elektrycznej. Zostało to zrekompensowane przez panele słoneczne na zachodniej fasadzie, dzięki czemu produkuje się więcej energii elektrycznej niż się jej zużywa.


Panele słoneczne mają również wiele funkcji. Te na dachu zapewniają schronienie przed słońcem, ale są również zaprojektowane tak, aby przepuszczać wystarczającą ilość światła dla roślin znajdujących się poniżej. To samo dotyczy paneli na elewacji. Ogniwa paneli są rozmieszczone w taki sposób, aby można było spojrzeć przez nie od wewnątrz i zobaczyć wciąż pustą przestrzeń wokół budynku, rozległe jezioro, nad którym się znajduje, oraz panoramę centrum miasta w oddali. Jednocześnie panele te działają jak osłony przeciwsłoneczne, chroniąc znajdujące się za nimi pomieszczenia przed zbytnim nagrzaniem. Jeśli chodzi o pozostałe dwie fasady, nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego dla ogniw słonecznych. Zamiast tego okładzina składa się w tym przypadku z biokompozytu, materiału, który doskonale nadaje się do recyklingu i jest skuteczny jako izolacja. Również pod innymi względami budynek został zbudowany z myślą o jak najlepszej ochronie środowiska. Lista zastosowanych materiałów jest imponująca. Aby podać kilka przykładów: do wykonania posadzek użyto granulatu betonowego, wylewka betonowa składa się częściowo z betonu pochodzącego z recyklingu, posadzki na klatkach schodowych wyłożono naturalną wykładziną linoleum - Marmoleum wyprodukowanym przez Forbo Flooring, w schodach, a także w deskach tarasowych i okrągłych ławkach na tarasie na dachu w ścianach wewnętrznych umieszczono metalowe słupki z recyklingu, a wiele mebli zostało odnowionych. Jeśli chodzi o wykorzystanie materiałów, architekci zajęli jednak krytyczne stanowisko.
Na przykład drewno do budowy wydaje się oczywistym wyborem z punktu widzenia ochrony środowiska, ale konieczne byłoby zastosowanie dużych jego ilości. To z kolei zmniejszyłoby przestronność, a ponadto byłoby nieodpowiednie pod względem akustycznym. Byłby to poważny problem dla instytucji edukacyjnej, w której tak wiele zależy od przekazu ustnego i podobnej komunikacji. Ostatecznie architekci zdecydowali się na stalową konstrukcję, która jest montowana raczej jak meccano, które zawsze można zdemontować w celu ponownego użycia. Szerokie schody wykonane ze stali i betonu, a następnie wykończone drewnem tworzą podstawę konstrukcyjną. Konieczne było dodanie jedynie siedmiu stalowych kolumn, które podtrzymują podłogi i schody. Ze względu na otwartą strukturę budynku i możliwość elastycznego dostosowania układu, był to satysfakcjonujący wynik. Dołożono wszelkich starań, aby uczelnia uzyskała certyfikat WELL, system poświadczeń, który koncentruje się w szczególności na zdrowiu i dobrym samopoczuciu użytkowników. Wysiłki zakończyły się sukcesem, a budynek jest teraz przesiąknięty ambicjami, które Aeres University of Applied Sciences również ucieleśnia w swoim programie nauczania i programie badawczym: mianowicie przyczynianie się do czystego, zdrowego i przyjaznego do życia miasta. Nie można sobie wyobrazić doskonalszego połączenia cech budynku i jego celów.
ARCHITEKT: BDG Architecten
Zdjęcia: Gerard van Beek fotografie
Aeres University of Applied Sciences to wyjątkowy budynek edukacyjny zaprojektowany przez BDG Architecten z myślą o zrównoważonym rozwoju, obiegu zamkniętym i ekologii. Podłoga z naturalnego Marmoleum została wybrana spośród wielu innych zrównoważonych materiałów, takich jak beton z recyklingu, drewno ze złomu, metalowe kołki z recyklingu i odnowione meble. Dobrze wyważony wybór materiałów i konstrukcji zaowocował uzyskaniem certyfikatu Well, zapewniającego lepsze zdrowie i samopoczucie użytkowników. Przyjazne dla klimatu Marmoleum idealnie pasuje do tego budynku, który tworzy zielone, zdrowe i stymulujące środowisko do nauki.
Więcej informacji na temat szerokiej gamy produktów Forbo Flooring można znaleźć na stronie Forbo-Flooring.com.